Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Jak działa wykrywanie AdBlocka?

Wieny, że blokowanie reklam jest nieuczciwe. Aby bronić się przed użytkownikami za darmo przeglądającymi nasze serwisy postanowiłem pokrótce wyjaśnić jak można wykryć mendę internetową na naszych stronach. Poniższe rozwiązanie nie jest doskonałe, ale na tyle proste, aby nawet początkujący Webmaster załapał o co biega i mógł samodzielnie używać go na różnych CMSach. Użyjemy JavaScript.

Wykrywanie AdBlocka – sposób na adsense.js

Zaczniemy niestandardowo, od końca. Poniższy kod dodajemy, najlepiej, na początku sekcji body dla wszystkich stron naszego serwisu.

<script type="text/javascript">
if (blokowanie_reklam) {
   document.write("Wykryto program blokujący wyświetlanie reklam");
}
</script>

Linia nr. 2 sprawdza jaką wartość ma zmienna blokowanie_reklam. Możliwe wartości, to: true – TAK i false – NIE. I od niej zależy, czy zostanie wykonane polecenie z 3 linii – wyświetlenie komunikatu.
Natomiast wartości zmiennej blokowanie_reklam ustawiana jest przez kod sekcji head wspólnej dla wszystkich stron naszego serwisu:

<script type="text/javascript">
  var blokowanie_reklam = true;
</script>
<script type="text/javascript" src="adsense.js"></script>
Linia 2
Zmiennej blokowanie_reklam nadajemy wartość true (TAK, PRAWDA). Tym samym zakładamy, iż użytkownik używa programu blokującego reklamy i włączamy wyświetlanie naszego komunikatu.
Linia 4
Wczytanie zawartości pliku adsense.js, w którym zmiennej blokowanie_reklam nadajemy wartość false (NIE, FAŁSZ) – wyłączamy wyświetlanie naszego komunikatu, i teraz:
  • Jeśli użytkownik blokuje reklamy, to jego zawartość też zostanie zablokowana.
  • Jeśli użytkownik nie blokuje reklam, to jego zawartość nie zostanie zablokowana.

Plik adsense.js

Tworzymy plik adsense.js, który powinien zawierać poniższy kod:

blokowanie_reklam = false;

który wyłącza wyświetlanie naszego komunikatu.
W zasadzie jego nazwa może być dowolna, byleby zawierała frazę ads czy advert, ponieważ większość programów blokujących wyświetlanie reklam jest na nią wyczulona i tym samym nie pozwala wykonać kodu zawartego w takim pliku.

Wykrywanie AdBlocka – sposób na atrybuty

Potencjalnie blokowaną reklamę umieszczamy w divie:

<div id="Ads">
   kod_naszej_reklamy
</div>

i sprawdzamy jego atrybuty, np: height czy nie jest równy zero. Jeśli tak, przeglądarka ma włączony program blokujący wyświetlanie reklam.

Osobiście bardziej podoba mi się pierwszy sposób wykrywania AdBlocka. Co prawda jego wadą jest wczytywanie jeszcze jednego pliku js (adsense.js), ale według mnie jest bardziej uniwersalny i prostszy w „instalacji”, ponieważ nie wymaga szukania kodu wstawiającego naszą reklamę w CMSie.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*