Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Domena internetowa – co to jest?

Domena internetowa jest adresem serwisu internetowego. Można porównać ją do adresu pocztowego, z tą drobną różnicą, że zmieniając „lokal” można ją „zabrać” w nowe miejsce. Zanim o tym jak to działa, wcześniej trochę o strukturze nazwy domeny internetowej.

Struktura nazwy domeny internetowej

Nazwa domeny internetowej składa się z kilku członów. Każdy z nich oddzielony jest kropką, np.

mojafirma.com.pl

  • mojafirma – tę część definiujemy my. Może ona składać się z liter, cyfr, myślników i podkreślników. Jednak cyfry, myślniki i podkreślniki używamy tylko w ostateczności, tj. wtedy gdy „nasza” nazwa w danym rozszerzeniu jest już zajęta. Dlaczego? O tym przeczytasz w artykule „Jaką nazwę domeny wybrać
  • com.pl – ta część, to rozszerzenie domeny. Ją też możemy wybrać ale z ograniczonej listy. Pełną listę dostępnych rozszerzeń razem z ich opisem znajdziesz [ TU ]
    • com – rozszerzenie nazwy domeny dla stron komercyjnych.
    • pl – domena najwyższego poziomu – więcej informacji znajdziesz ww. liście rozszerzeń domen.

Subdomeny

Po zarejestrowaniu – kupnie domeny możemy dodawać do niej subdomeny, np:

  • bok.mojafirma.com.pl
  • sklep.mojafirma.com.pl
  • serwis.mojafirma.com.pl
  • etc.mojafirma.com.pl

Nazwy subdomen mogą zawierać takie znaki jak nazwy domen. Ilość subdomen w zasadzie jest nieograniczona – niektóre hostingi mają limity na ilość subdomen dla danej domeny.

Jak więc domena ma się do adresu pocztowego?

A no tak. Wyobraźmy sobie, że mamy taką oto firmę:

MojaFirma
ul. Przekątna 10
Warszawa
Poland

Można więc ww. adres przekształcić na taką domenę: „mojafirma.przekatna10.warszawa.pl”. A domenę z subdomeną sprzedaż (sprzedaz.mojafirma.przekatna10.warszawa.pl) na taki adres:

MojaFirma
Dz. Sprzedaży
ul. Przekątna 10
Warszawa
Poland

Oczywiście jest to tylko przykład dla zobrazowania czym jest domena – jako adres strony.

Nasza wyimaginowana firma ma niewielki lokal przy ul. Przekątnej 10. Z czasem zachodzi potrzeba zmiany na większy. Ale mamy stałych klientów, którzy przywykli do starego adresu. I co teraz? Jeśli zwolnimy lokal przy Przekątnej 10, to konkurencja może tam zrobić swój odział. Jeśli my zostawimy swój odział, to zwiększy koszt prowadzenia działalności. – Tak jest z adresem „stacjonarnym” – fizyczną lokalizacją naszej firmy.
Z domeną jest inaczej. Bo jeśli hosting na którym trzymamy pliki firmowego serwisu stanie się „za ciasny”, to przenośmy serwis na większy zachowując nasz adres internetowy.

Jak przenieść domenę na inny hosting?

Delegacja domeny

Potoczne przeniesienie domeny na inny hosting – to delegacja domeny. Wiem, brzmi strasznie fachowo, ale nie jest trudne, jednak o tym napiszę trochę później.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*