Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Jak skutecznie odzyskać pieniądze

Nieodłącznym ryzykiem zarabiania jest możliwość nieotrzymania wynagrodzenia za wykonaną pracę. Także fakt, że nasze usługi sprzedajemy zarejestrowanym firmom nic tu nie zmienia. Bo i one potrafią nie płacić za wystawione rachunki, jak np. LEADBULLET S.A., który jest obecnie języczkiem u wagi dla wielu wydawców.
Od roku prolink.pl miał problemy z realizacją płatności na czas. Opóźnienia zwiększały się. Niektórzy wydawcy mają po kilka zaległych faktur. Większość z nich opiewa na minimalne kwoty płatności – ok. 100 zł. Dlatego też pewnie zarząd LEADBULLET zakłada, że im się „upiecze”. I tak może być, jeśli wierzyciele odpuszczą.

Jak wyrwać kasę od dłużnika?

Można kanciarzowi oklepać michę – szybki zwrot. Jednak w tym przypadku nie wiadomo konkretnie czyją, więc zrobimy to inaczej.

Wezwanie do zapłaty

Wystawimy wezwanie do zapłaty zaległych rachunków. W którym grzecznie prosimy aby dłużnik w przeciągu 7 dni oddał nam naszą kasę. Wezwanie należy wysłać listem poleconym. I czekamy ok 14 dni. Dlaczego tyle? Bo listonosz może nie doręczyć listu za pierwszym razem i zostawić awizo. Jeśli po kilkunastu dniach kasa nie wpłynie na nasze konto, ani dłużnik nie zechce skontaktować się z nami, to wystawiamy kolejne wezwanie. Tym razem przedsądowe.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Przedsądowe wezwanie do zapłaty nie wymaga szczególnej formy. Nie ma więc potrzeby aby było sporządzone przez notariusza czy radcę prawnego. Nie wymaga też poświadczenia w żadnym urzędzie. Tak więc przedsądowe wezwanie do zapłaty może sporządzić każdy, przestrzegając poniższych zasad.

 1. Oznaczenie stron
  W pierwszej kolejności podajemy miejscowość i datę. Następnie własne dane: imię, nazwisko i adres. Później dane dłużnika: imię, nazwisko lub nazwę firmy i adres.
 2. Żądania
  Podajemy kwotę żądanej zapłaty. Koniecznie trzeba określić skąd wynika obowiązek zapłaty (umowa, nr rachunku, etc.) oraz podać ostateczny termin jej uregulowania.
  Do kwoty ww. zobowiązania można też dodać odsetki karne w wysokości 13% w skali roku za każdy dzień zwłoki. Dni zwłoki liczy się od dnia następnego po wyznaczonym terminie płatności, wliczając w to dni wolne od pracy.
 3. Zagrożenie sądem
  Na końcu zaznaczamy, że jeśli dłużnik dobrowolnie nie ureguluje należności, kierujemy sprawę na drogę sądową.

Tu można pobrać wzór wezwania przedsądowego. Wezwanie musi być podpisane własnoręcznie i wysłane listem poleconym.
Dowód nadania listu poleconego z przedsądowym wezwaniem do zapłaty należy przechowywać do czasu, aż dłużnik zwróci swój dług. – Może przydać się w trakcie sprawy sądowej.

Tags:

About

View all posts by

4 Responses

 1. Ursa Maior says

  Wysłałam listem poleconym do prolink wezwanie do zapłaty.
  Niestety minęło 14 dni i nic. 30 grudnia e-mailem wysłałam wiadomość, że 2 stycznia wysyłam przedsądowe wezwanie do zapłaty.I stał się cud.
  Dwie przeterminowane faktury z terminem płatności w październiku i na początku grudnia zostały opłacone 31 grudnia.
  To działa. Dzięki za wzór wezwania.

 2. drUpi says

  Dobra, a jeśli wezwania zawiodą, to jak złożyć wniosek – założyć sprawę w sądzie i ile to kosztuje?
  Czy ktoś w ostatnim czasie dostał jakieś pieniądze z prolink?

  • Adam says

   Osobiście polecam skorzystać z e-sądu.

  • geekonet says

   To, że nie piszę o szczegółach dochodzenia zapłaty w sądzie ma swój powód. Po prostu dotychczas nie było takiej potrzeby. Zwykle przedsądowe wezwanie do zapłaty rozwiązuje problem opóźnionych płatności.

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*