Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Automatyczna aktualizacja WordPress

update

Od wersji 3.7 WordPress został wyposażony w funkcję automatycznej aktualizacji – odbywającej się w tle, która domyślnie jest włączona!. Aktualizowanie skryptu na bieżąco ma zwiększać jego bezpieczeństwo. A automatyczne jej wykonywane ułatwić życie blogerom przez zwolnienie ich z obowiązku pamiętania o aktualizacji. Czy faktycznie przyczyni się ona do zwiększenia bezpieczeństwa czy może jest to zwykły kwiatek do kożucha?

Wspaniałe założenie. A praktyka?

Niechętnie podchodzę do ulepszania tego co dobre. Tak też i było w przypadku owej funkcji. Nie oszukujmy się – to przecież normalne, że raz na jakiś czas, po kliknięciu przycisku „Zaktualizuj teraz” nagle coś przestaje działać. Całe szczęście, że nad magicznym guziczkiem wisi napis:

Ważne: Przed wykonaniem aktualizacji proszę utworzyć kopie zapasowe swojej bazy danych i plików. (…)

skutecznie przypominający o backupie – który kilka razy już się przydał.
Dlaczego więc takie odpowiedzialne zadanie miałbym powierzyć bezmyślnemu skryptowi, który co prawda po zakończonej sukcesem aktualizacji wyśle e-mail:

Hej! Twoja witryna pod adresem http://kompnet.info została automatycznie zaktualizowana do WordPressa 3.7.5. (…)

Pilnowanie, aby witryna była aktualna, jest ważna ze względu na bezpieczeństwo. Poza tym przeprowadzanie aktualizacji witryny czyni Internet bezpieczniejszym miejscem dla ciebie i twoich czytelników.

Jeśli napotkasz jakieś błędy lub będziesz potrzebować pomocy, wolontariusze na forum pomocy pl.wordpress.org mogą być w stanie ci pomóc.

http://pl.forums.wordpress.org

zespół WordPressa

Ale już po nieudanej, trzaśnie tylko cichego errora na stronie i … po herbacie.
Co, jeśli strona wysypie się w środku nocy, a ja dowiem się o tym dopiero rano? Albo, co gorsza, po powrocie z urlopu? Oczywiście są narzędzia do monitorowania stanu serwera ale wykrywają one tylko błędy wewnętrzne.
Dzięki za taką automatyzację.

Aktualizować więc automatycznie, czy nie?

Blogów pracujących na WordPressie mam kilkanaście. W trzech z nich automatyczna aktualizacja zakończyły się niepowodzeniem. Żeby być uczciwym muszę dodać, iż zdarzały się na nich błędy i przy ręcznej aktualizacji, więc prawdopodobnie problem leży po stronie hosta. Tak że na nich robię ją ręcznie. Oczywiście pamiętając o wcześniejszym zrobieniu kopii zapasowej bazy i plików skryptu.

Wnioski?

Automatyczna aktualizacja skryptu WordPress, to moim zdaniem świetny pomysł i naprawdę przydatna opcja. Bo nie wyobrażam sobie ręcznej aktualizacji ciągle rosnącej liczby blogów używających tego CMSa – o ile działa. A jeśli zdarzają problemy, to zawsze można ją wyłączyć
A co Wy sądzicie o tej funkcji?

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*