Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Który Windows jest lepszy, XP, 7, 8?

Windows

Windows XP, detronizowany przez 7 i 8, powoli odchodzi do lamusa. To fakt. Wielu jego użytkowników, zwłaszcza starszych ciągle sprawnych maszyn, zastanawia się czy to już czas na zmianę. Argumentów za, a nawet przeciw szukają w specjalistycznych serwisach i forach, które zwłaszcza w komentarzach użytkowników – czyli tych co piszą co wiedzą co piszą nie są jednoznaczne – pozostawiają dylemat nierozstrzygniętym.

Z tego artykułu dowiesz się który Windows jest najlepszy i dlaczego XP.

Aby rozstrzygnąć ów dylemat, najprościej zestawić ze sobą podstawowe cechy poszczególnych systemów operacyjnych i porównać je.

Porównanie Windows XP i Windows 7/8
Cecha Windows XP Windows 7/8 XP 7/8
Cena 0 zł, bo dawno kupiony kilka stówek 1 0
Wymagania
 • Procesor: 233 MHz
 • RAM: 64MB
 • Miejsce na HD: 1,5GB
 • Procesor: 1 GHz
 • RAM: 1GB
 • Miejsce na HD: 16GB
3 0
Wydajność szybki jak szatan muli się 1 0
Możliwość uruchamiania starych aplikacji tak nie koniecznie 1 0,5
Możliwość uruchamiania najnowszych aplikacji tak tak 1 1
Urządzenia Wszystkie działają, a co? O żeż k…a! 1 0
Aktualizacje i łatki nie, ale po co? System jest doskonały, załatano i naprawiano wszelkie luki i błędy. tak. Są konieczne, bo nie wiadomo jakie luki i błędy zostaną wykryte w przyszłości. 1 1
Bezpieczeństwo Przy spadającej ilości użytkowników system staje się bezpieczniejszy z powodu mniejszej opłacalności pisania wirusów, włamań, etc. Przy rosnącej ilości użytkowników systemu opłacalność pisania wirusów, włamań, etc rośnie. Tym samym bezpieczeństwo jego użytkowników spada. 1 0
Łatwość obsługi Wiadomo gdzie szukać, co i jak ustawić aby system działał tak jak chcemy. Gdzie to k…a jest? Jak to k…a zmienić? 9 1
Podsumowanie 19 3,5

Windows XP kontra Windows 7/8 – 19:3,5

Jak wynika z powyższego zestawienia zalet Windowsów, to Windows XP bije na głowę swoich następców. Przyjrzymy się bliżej dlaczego tak jest.
Windows XP ma już 17 lat. Przez ten czas zdążył okrzepnąć i pozbyć się błędów i luk młodości. To po pierwsze.
Po drugie, XP na pięcioletnim sprzęcie będzie wydajniejszy niż ósemka czy siódemka, bo minimum wymagań dla tych ostatnich, to wypas dla XP.
Po trzecie, skanery i inne bajery świetnie działają, więc po co to zmieniać.
Po czwarte, topniejąca popularność XP wśród użytkowników zmniejsza ją także wśród różnej maści hakerów i innych włamywaczy. Po prostu nie opłaca się pisać wirusów i innych trojanów dla kliku maszyn ze starym systemem, bo tylko kretyn go jeszcze używa. ;)
Po piąte, tak jak inżynier Mamoń nie przepada za niespodziankami, tak i my nie lubimy szukać tego co powinno być tam gdzie zawsze było. Bo consuetude altera natura est! Enter!

Tags:

About

View all posts by

2 Responses

 1. serio? says

  Jaaakie bzduryy, chyba na jakiś koniec internetów trafiłem bo jak przeczytałem ten „test” to mi się śmiać zachciało XD Ale i tak słabe prowo ;d

  • geekonet says

   Nie serio, a pół serio. Jeśli wszystko co jest na początku „Internetów” bierzesz na poważnie, to gratuluję rozwagi. ;)

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*