Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Format C:

Użytkowników komputerów można podzielić na dwie grupy.

Grupa pierwsza

Lubią bawić się w coroczną (re)instalację systemu i instalowanie wszystkich niezbędnych do pracy aplikacji. W klikaniu Ok, Dalej czy Next odnajdują masochistyczną sobie znaną przyjemność. Martwią się gdy komputer raz w tygodniu nie strzeli Blue Screena.
Oni wybierają MS Windows, który jako jedyny system operacyjny spełnia ich oczekiwania w 100%, a nawet 150%.

Grupa druga

Przeciwieństwo grupy pierwszej. Ich ulubionymi systemami operacyjnymi są te, kończące się na „x”, np. Linux, Unix, itp. Główną ich cechą jest to, że instaluje się je tylko raz i działają one do końca świata i jeden dzień dłużej, nie wymagając przy tym corocznych (re)instalacji. Jest to straszna wada! Ponieważ szybko zapomina się jak uciążliwy bywa proces instalacji.

Dwa światy

Każda grupa ma swój świat. Z reguły nie przenikają się one. Z reguły, bo czasem użytkownik Linuxa musi „postawić” Windowsa i zainstalować podstawowe aplikacje. I byłaby to droga przez mękę gdyby nie Ninite.

Ninite, czyli czas to piniądz

logo ninite
Czymżesz jest ów Ninite, i cóż on robi takiego, że instalację Łindołsów czyni przyjemniejszą, jakoby spacer to był o poranku po łące ukwieconej?
A, no, Ninite, to serwis internetowy, który pozwala wygenerować egzeka, któren to poinstaluje wybrane przez nas aplikacje, nie zadając przy tym głupich pytań. I … już. I to, w zasadzie, jedyna zaleta Ninite, bo reszta, to same wady.

Wady Ninite

Instalowanie wszystkich aplikacji w domyślnej lokalizacji

Większość „specjalistów” pracujących na Windows uważa to za największą wadę instalatora Ninite. Ja jednak mam inne zdanie i akurat tę cechę uważam za zaletę. Administracja komputerem z systemem operacyjnym, którego struktura katalogów jest inna niż założył to jego producent bywa problematyczna, poza tym zwyczajnie wprowadza bałagan.

A co jeśli ktoś lubi mieć inaczej? Albo na dysku systemowym zaczyna brakować miejsca i przeniesienie części aplikacji na inny dysk jest koniecznością?!

Lekarstwem na tę bolączkę są dowiązania.

Ograniczony wybór aplikacji

Na liście nie znajdziemy MS Office, PhotoShop’a czy innych komercyjnych aplikacji. Niestety, te trzeba instalować po staremu. Ale znajdziemy ich „darmowe” odpowiedniki.

Bez neta nie działa

Instalator Ninite wybrane przez nas aplikacje pobiera z Internetu. I co z tego? Dziś każda maszyna jest „online”, ale jeśli ktoś bardzo upiera się przy instalacji offline, może se użyć Ninite Pro.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*