Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Czarny piątek

Czarny kolor w naszej kulturze nie kojarzy się dobrze: czarna rozpacz, czarny punkt, czarna robota, być w czarnej dupie, itp, itd. Dlaczego więc czarny piątek tak jara sprzedawców?
Sprawdźmy co nam powie Wiki:

Czarny piątek (ang. Black Friday) – piątek po Dniu Dziękczynienia, początek sezonu zakupów przed Bożym Narodzeniem w Stanach Zjednoczonych.

W czarny piątek wiele sklepów czynnych jest w dodatkowych godzinach, niekiedy nawet całą dobę, oferując jednodniowe okazje i zniżki. W Stanach Zjednoczonych jest to często najbardziej dochodowy dzień dla sprzedawców; w ten dzień od wielu lat zakupów dokonuje ponad 100 milionów Amerykanów.

Aha. I już wszystko jasne. Wymyślili go Amerykanie. A wszystko co amerykańskie, od jakiegoś czasu, jest super extra i cool.
Trochę dziwny ten amerykański naród, że zakupy mają tam sezon. U nas jest sezon na leszcza, na truskawki, na zbiór stonki. No ale co kraj, to obyczaj sezon, więc nie dziwmy się. Ale, na litość boską, czemu czarny, a nie zielony, żółty, różowy czy czerwony?! A, nie. Czerwony nie może być! Nie czerwony, bo tym kolorem amerykańscy sprzedawcy piszą wartość strat. I tu ciekawostka, bo TEN piątek, to nie każdy piątek roku, tylko pierwszy po Dniu Dziękczynienia, które wypada w każdy czwarty czwartek listopada.
Czyli że co? Przez ok. trzysta trzydzieści pierwszych dni roku amerykańscy handlowcy dokładają do interesu, by w końcu, mając dość strat, obniżyć ceny towarów o 50%, a nawet 70% i sprzedając artykuły z 30% ceną ich przedpiątkowej wartości zaliczyć zysk. Sorry, ich ekonomiści muszą mieć nie równo pod sufitem. A może zwyczajnie brak im wiedzy, którą posiada np. Pani Jadzia sprzedająca natkę pietruszki i jajka pod moją biedronką. Ona ma czarny piątek co tydzień.
A tak przy okazji, że zapytam, co ze świętem patrona chorych umysłowo i Helloween? – W tych dniach amerykańscy sprzedawcy też mają tyły?

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*