Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Czy blokowanie reklam jest legalne?

Blokować czy nie blokować

Czy używanie programów, dodatków do przeglądarek, blokujących wyświetlanie reklam jest legalne? – To pytanie zadaje sobie każdy użytkownik Internetu, który zirytowany reklamami postanowi pozbyć się ich raz na zawsze instalując w swojej przeglądarce adblocka.
A dlaczego miałoby być nielegalne? A, jeśli nawet, to w jaki sposób wyobrażasz sobie możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności – ukarania „blokowacza” reklam? Właśnie! Nie ma cudów. I nawet klauzule w regulaminach niektórych serwisów (np: fan-strefa.pl, forum.rexgame.pl, purepc.pl czy forum.smitebuild.pl) zabraniające blokowania reklam zdadzą się psu na budę, bo nikt nie może zmusić Cię do oglądania reklam!

Jeśli jednak rodzi się wątpliwość czy używanie dodatków blokujących wyświetlanie reklam może być nielegalne, to znaczy że jest coś na rzeczy.

Czy blokowanie reklam jest uczciwe?

Na takie właśnie pytanie powinna odpowiedzieć sobie każda osoba blokująca wyświetlanie reklam. Jednak aby odpowiedź mogła być szczera, trzeba wiedzieć czym jest reklama dla oglądającego jak i dla wyświetlającego.

Reklama dla oglądacza

Nie oszukujmy się. Dla przeglądających strony każda reklama jest uciążliwa, bo:

  1. Wydłuża czas ładowania strony.
  2. Zużywa zasoby kompa.
  3. Zużywa transfer.
  4. Bywa irytująca.
  5. Bywa natrętna.

Jak to więc jest, że ta sama reklama będąca złem wcielonym dla przeglądających strony, dla właścicieli serwisów jest dobrem najczystszym?

Reklama dla wyświetlacza

Nie oszukujmy się, dziś dochód z reklamy uzasadnia istnienie projektu. Właściciele serwisów wyświetlają na nich reklamy z jednego powodu – dla korzyści. Bywa też, że tylko dla tychże korzyści powstają niektóre witryny – tak jak większość audycji obecnie emitowanych w TV i radio. Projekt nie sprzedaje reklamy – jest nic niewart, więc spada z anteny. W ten sposób widzowie decydują czym karmią nas media.
Wniosek? – Nieoglądanie reklam ma więc pozytywny wpływ na jakość programów!
Niestety permanentne używanie adblocka do przeglądania Internetu, to nie to samo co wybiórcze nieoglądanie programów w TV!
Dlaczego?
Po pierwsze, odbieramy dochód dla wszystkich witryn, które przeglądamy, nawet dla tych wartościowych, których istnienie jest w 100% uzależnione od sprzedaży reklam. Bo domena i dobry hosting nie jest za darmo.
Po drugie, reklama w radio i TV jest opłacana z góry, przed emisją, więc niezależenie od tego czy ją obejrzysz czy nie, wydawca programu i tak dostanie kasę. W przeciwieństwie do właścicieli witryn, którzy otrzymają wynagrodzenie tylko za emisję, a częściej za Twój klik.
I po trzecie, skoro trafiasz na konkretną witrynę skierowany wynikiem wyszukiwania z Google, to znaczy, że jest tam interesująca Cię treść! Dlaczego więc chcesz zachowywać się jak pasożyt? Pasożyt, który zużywa transfer serwisu i blokuje łącza.

Nie pal głupa

Nikogo nie można zmusić do oglądania reklam. To czy będziesz blokował ich wyświetlanie zależy tylko od Ciebie. Ale wiedz, że to jest nieuczciwe!
Jeśli naprawdę nie możesz znieść reklam w Internecie, na konkretnej stronie, to zwyczajnie omijaj ją! – To jest uczciwsze, niż banialuki uzasadniające używanie Adblocka. A jeśli naprawdę nie możesz znaleźć interesującej Cię treści bez reklam, to wysil się trochę i napisz do administracji serwisu, że przeginają z reklamami. Proste? Proste.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*