Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Budowa adresu e-mail

małpa

Adres e-mail jaki jest każdy widzi. Każdy też wie, że składa się z coś tam małpa, coś tam kropka i coś tam. Ale jaka jest konkretna budowa adresu e-mail? No właśnie.

Budowa adresu e-mail

Prawidłowy adres e-mial musi być zbudowany według pewnych, ściśle określonych zasad, które, jakże by inaczej, reguluje RFC (5321 i 5322). Zawiera on wytyczne co do dozwolonych znaków w poszczególnych jego elementach, oraz ich długości. I tak, adres e-mail składa się z trzech elementów:

  1. nazwy użytkownika
  2. znaku specjalnego @ (at) – małpa
  3. adresu – nazwy serwera pocztowego

Budowa adresu e-mail
Całkowita długość adresu e-mail – ilość znaków – nie może przekraczać 254 znaków, przy czym maksymalna długość nazwy użytkownika, to 64 znaki; a nazwy serwera, to 253 znaki. Poza tym prawidłowy adres e-mail musi spełniać poniższe wymogi:

  • dozwolone są małe i wielkie litery (a–z, A–Z)
  • dozwolone są cyfry z zakresu od 0 do 9
  • dozwolone są znaki: !#$%&’*+-/=?^_`{|}~
  • poza tym dozwolony jest znak . (kropka)
  • adres nie może zaczynać się od cyfry, znaku podkreślenia, kropki ani też myślnika
  • dozwolone, z ograniczeniami, są takie znaki specjalne jak: spacja, oraz: „(),:;<>@[\]

Ograniczenia oznaczają, że znaki te mogą być używane tylko wówczas, gdy znajdują się w cudzysłowie, a dwa z nich: backslash (\) i cudzysłów („) muszą być poprzedzone backslash’em (\), np: „\\\”". Znaków specjalnych w cudzysłowach nie używa się więc powszechnie.

Specyfikacja RFC 6531 pozwala na używanie znaków narodowych (powyżej U+007F), czyli ą, ę i inne umlałty. – Jednak nie zaleca się ich stosowania.

Małe i wielkie litery. Z racji tego, że Linux rozróżnia wielkość znaków, a Internet Linuxem stoi, to Jan.Kowalski@example.com i jan.kowalski@example.com powinny być adresami e-mail dwóch różnych Janów Kowalskich. Ale dla użytkowników korzystających z MS Windows owo rozróżnianie jest wyłączone, więc wielkość znaków nie ma znaczenia.

Podsumowując, adres e-mail zawierający niestandardowe znaki nie przejdzie walidacji w większości programów pocztowych, jak i w formularzach kontaktowych na stronach WWW. I na nic zda się fakt, że RFC na to zezwala, wiadomość i tak nie zostanie wysłana.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*