Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

CMS, czyli jak działa serwis internetowy

CMS (ang. Content Management System) – system zarządzania treścią na stronie www. Zwykle oparty na zestawie skryptów PHP, MySQL, JavaScript, itp, pozwalających na łatwe stworzenie i późniejszą samodzielną modyfikację oraz rozbudowę serwisu www. Zamieszczanie i kształtowanie treści oraz jej prezentacja w serwisie opartym na CMS odbywa się poprzez proste w obsłudze interfejsy użytkownika – strony www w postaci rozbudowanych formularzy.

Dzięki oddzieleniu treści (zawartość informacyjna) od formy (wygląd, sposób prezentacji) wprowadzanie nowych lub aktualizacja istniejących informacji jest bardzo prosta. Nie ma też wpływu na wygląd. Jednocześnie użycie arkuszy stylów (CSS) sprawia, że zmiana graficznej koncepcji całego serwisu sprowadza się do przygotowania nowego szablonu i wstawienia go na stronę. Wszystko to sprawia, że proces publikacji w Internecie jest prosty – nawet dla osoby nieobeznanej z technologią tworzenia stron.
Tyle informacji teoretycznych z ToProste.

Budowa strony internetowej

Strona internetowa, to nic innego jak kod HTML. A kod HTML, to zwykły tekst, od czasu do czasu, poprzerywany znacznikami, które informują przeglądarkę co ma być wyświetlane jako tytuł, co jako akapit, a co jako link, itp, itd. To wszystko jest przesyłane do Twojej przeglądarki, która wyświetla otrzymaną treść zgodnie z zaleceniami zawartym w HTML.

Kod HTML

<h1>Nagłówek H1</h1>
<h2>Nagłówek H2</h2>
<p>Akapit zawierający jakąś treść i np. <a href="http://kompnet.info/?p=2116" title="Tytuł linku">link</a> do tej strony.</p>

A tak będzie wyświetlany w przeglądarce:


Nagłówek H1

Nagłówek H2

Akapit zawierający jakąś treść i np. link do tej strony.


To jest tzw. statyczna strona HTML. Dlaczego statyczna? Ponieważ zawsze wyświetla to samo, każdemu użytkownikowi. Aby wyświetlała coś innego, musimy zmodyfikować jej kod.

Jak więc działają strony wyświetlające różną, dynamicznie modyfikowaną treść?

A no, dzięki użyciu PHP i też czasem, ale nie koniecznie, JavaScript.

Kod PHP generujący HTML

<?php
$ip_uzytkownika=$_SERVER['REMOTE_ADDR'];

echo "<h1>Nagłówek H1</h2>";
echo "<h2>Nagłówek H2</h2>";
echo "<p>Akapit zawierający jakąś treść i np. <a href=\"http://kompnet.info/?p=2116\" title=\"Tytuł linku\">link</a> do tej strony.</p>";
echo "<h2>Twoje IP</h2>";
echo "<p>$ip_uzytkownika</p>";
?>

Przeglądarka wyświetli go następująco:


Nagłówek H1

Nagłówek H2

Akapit zawierający jakąś treść i np. link do tej strony.

Twoje IP

54.167.18.170


Jaka jest różnica?

A no taka, że IP użytkownika, to treść, która jest inna dla każdej osoby przeglądającej tę stronę. I tu następuje oddzielenie treści od formy.

Oddzielenie treści od formy

Tak więc, w wielkim uproszczeniu, za prezentację treści odpowiada kod HTML często w połączeniu z CSS – kaskadowy arkusz stylów. A „oddzieloną” treść generuje PHP na podstawie bazy danych. PHP także dodaje i modyfikuje treść w bazie, czyli odpowiada za interakcję z użytkownikiem. Zbór takich skryptów nazywany został właśnie CMS.

Najpopularniejsze CMS’y

  • WordPress
  • Joomla
  • Drupal

Oczywiście jest ich znacznie więcej. Niektóre za free, inne płatne. Ich porównanie znajdziesz [ tu ].

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*