Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

VirtualBox, czyli systemy operacyjne w pudełku

virtualbox

Rosnąca wydajność domowych komputerów daje możliwość uruchamiania wirtualnych maszyn-komputerów, które są „odrębnymi” komputerami w komputerze. Na takich wirtualnych maszynach można instalować różne systemy operacyjne. Najpopularniejszym programem do wirtualizacji jest VirtualBox. Jest on dostępny na licencji GPL dla Linuxa, Windows i OS X. A zainstalowany pod Windows pozwala na uruchomienie maszyny-komputera z Linuxem i odwrotnie.
VirtualBox pozwala uruchomić kilka maszyn z różnymi systemami operacyjnymi z pełnym dostępem do sieci i zasobów maszyny głównej. Pozwala to na bezkarne eksperymentowanie z naprawdę różnego rodzaju aplikacjami. Tak że, VirtualBox jest niezbędnym narzędziem użytkowników lubiących grzebać w systemie.

Instalacja VirtualBox

Windows

Pobieramy oryginalnego VirtualBoxa z oficjalnej strony. Następnie, jak to w Windows klikamy dalej, dalej i dalej, aż instalacja zostanie zakończona.

VirtualBox - Windows

Linux

Na w/w oficjalnej stronie możemy też pobrać paczkę z VirtualBoxem dla naszej dystrybucji Linuxa i zainstalować ją ręcznie. Lub jako root wydać polecenie:

apt-get install virtualbox

VirtualBox Linux

… i już. Teraz możemy zainstalować Linuxa pod Windows, a nawet odwrotnie i do woli, bezkarnie, eksperymentować.

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*