Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

[DOS] [Windows] Wyszukiwanie plików

Szukacz

Dysk komputera, to zbór katalogów i plików. A stary, poczciwy Windows XP chwilkę po instalacji samego systemu ma ich prawie 15.000. Jeśli dorzucimy jeszcze niezbędne aplikacje i nasze dokumenty, ich liczba może wielokrotnie wzrosnąć. Wyszukiwanie plików przez zaglądanie na każdy dysk, do każdego katalogu może okazać się mało efektywne, dlatego też wymyślono narzędzia ułatwiające to zadanie.

Szukacz graficzny

Windows wyszukiwanie plikowDla lubiących klikać, interfejs graficznej powłoki Windows XP oferował pieska, który znikł w następnych wersjach. – Być może zdechł, a być może dlatego, że samo merdanie ogonkiem zużywało 30% zasobów CPU.
Obecnie interfejs wyszukiwania ma odrobinę uboższą formę. Pozwala też na przeszukiwanie wszystkich „dysków” dostępnych w systemie i wyszukiwanie plików z określoną zawartością, a samo wyszukiwanie miało trwać krócej dzięki indeksowaniu plików i tego co zawierają. Jednak pracująca usługa indeksowania potrafi tak skutecznie mulić sprzęt, że mało kto ją włącza, więc z przyspieszenia nici.

Szukacz tekstowy

Przed powstaniem graficznego interfejsu użytkownika (GUI) istniał był też inny sposób wyszukiwania plików, który po dzień dzisiejszy także jest dostępny i ma się dobrze. Jest to polecenie DIR. Tak, dokładnie, ten sam DIR co wyświetla listę plików i katalogów na dysku potrafi też je znaleźć. Jak? A no tak:

Szukamy na dysku C pliku hosts.

dir c:\hosts /b /s

DIR wyszukiwanie plikówI po chwili oczekiwania mamy wynik, czyli dokładnie określone położenie szukanego pliku. Aby to osiągnąć użyliśmy dwóch przełączników:

  • /s – zlecenie przeszukania wszystkich katalogów,
  • /b – zlecenie wyświetlenia wyników w prostszym formacie, czyli bez nagłówka i podsumowania.

Możemy także użyć symboli wieloznacznych:

dir c:\*hosts* /b /s

DIR wyszukiwanie plików, symbole wieloznaczneWynik tego wyszukiwania jest trochę inny.

Wszystko świetnie, tylko tu DIR ciągle przeszukuje jeden, określony dysk, a szukacz graficzny szuka na wszystkich, czemu więc go używać?

Bo?:

  1. Jest lżejszy dla CPU.
  2. Jest szybszy.
  3. Jest zawsze dostępny, nawet w trybie awaryjnym.
  4. Użycie strumieni (dir c:\*hosts* /b /s > c:\wynik_szukania.txt) pozwala zapisać wynik w pliku lub wysłać do innego polecenia.
  5. Co prawda samo polecenie DIR może przeszukiwać tylko jeden, określony, dysk, ale naprawdę nie ma potrzeby aby to zmieniać, ponieważ powłoka tekstowa MS DOS oferuje przetwarzanie wsadowe. Wystarczy więc jeden mały batch (plik BAT) z kilkoma liniami kodu, aby móc wyszukiwać plik na wszystkich dyskach dostępnych w systemie.

Tak że, naprawdę nie ma powodu, aby go nie używać.

Tags:

About

View all posts by

2 Responses

  1. Re says

    Ej, a jak napisać ten batch co by wyszukiwał pliki na wszystkich dyskach bo to strasznie ciekawe!!!!

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*