Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Usługi i inne demony

demon

Usługi w Windows, to procesy wykonywane wewnątrz środowiska systemowego. Zasada ich działania jest podobna do działania demonów w Linux. W obu systemach owe procesy przeznaczone są do robienia różnych, czasem dziwnych, rzeczy i w obu nie wymagają interakcji z użytkownikiem komputera. A uruchamiane podczas startu systemu operacyjnego mogą działać tak długo, jak długo pracuje system.
Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że takie procesy bez naszej wiedzy oprócz pożytecznych mogą też robić nie do końca dobre rzeczy. Ale przede wszystkim, nawet będące na „stand by”, zajmują RAM i zużywają zasoby CPU.

Ale co mnie to obchodzi?! Mam trylon giga ram i tysiąc pięćset sto dziewięćset rdzeni w procku!

… i ciągle włączone żelazko też masz?

A co ma żelazko do procesa?

Ok. Porównajmy procesy – usługi odpalone w tle do urządzeń gospodarstwa domowego. Dla przykładu weźmy proces lodówka i żelazko(1.
Proces lodówka, z przyczyn oczywistych, powinien działać 24h/365, w przeciwieństwie do procesu żelazko, który używany jest rzadko. Dlatego pamiętamy o tym, aby lodówka była podłączona do sieci non stop, a żelazko nie koniecznie.

Dlaczego warto wyłączać rzadko używane usługi?

  1. Chronimy środowisko, bo nie zużywamy energii na obsłużenie rzadko wykorzystywanej usługi uruchomionej w tle.
  2. Chronimy środowisko, bo nie emitujemy do atmosfery szkodliwych substancji przez pogorzelisko po naszym mieszkaniu.
  3. Wybierając usługi do wyłączenia poznajemy ich zadania, co czyni nas bardziej świadomymi użytkownikami systemu operacyjnego.

Jak włączać i wyłączać usługi?

Większość usług ma tendencję do włączania się przy starcie systemu. – To oczywiste, bo jakiż sens byłby ich istnienia, dlatego też samo wyłączenie usługi bez wyłączenia jej autostartu mija się z celem, ponieważ po ponownym uruchomieniu systemu usługa i tak zostanie odpalona. Każdy z systemów operacyjnych oferuje narzędzia do zarządzania usługami. W Linuxie jest to np. sysv-rc-conf, a w Windows services.msc.

 

Słowniczek

Żelazko
Narzędzie służące do prostowania zagnieceń na tkaninach będących częściami garderoby prasującego. Proces prostowania jest możliwy dzięki naciskowi żelazka i wysokiej temperaturze, która rozluźnia włókna tkanin. Wysoką temperaturę uzyskuje się przez podłączenie narzędzia do sieci elektrycznej.
UWAGA!
Nie należy prasować części garderoby założonej na siebie.

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*