Komputer & Internet

w domu i zagrodzie

Zip, RAR, 7Zip – który lepszy?

Pakery

Obecnie najpopularniejsze programy do kompresji i archiwizacji danych, to: 7-Zip, RAR i Zip. Który z nich jest najlepszy i dlaczego RAR? Odpowiedź znajdziesz niżej.

Na co mi kompresor?

Czyli po co pakujemy dane.

Ludzie kompresują dane z wielu różnych powodów. Jedni bo lubią to robić, inni bo muszą.
Ci, co lubią, używają graficznych WinPakerów – bo widok zmieniającego się paska postępu jest dla nich fascynujący. Ci, co muszą, używają pakerów w konsoli i robią to, aby:

  1. Zabezpieczyć-zarchiwizować dane.
  2. Zmniejszyć objętość danych.
  3. Podzielić duże pliki na mniejsze części, aby mogły wejść na przenośny nośnik.
  4. Zebrać w jeden plik stado różnych plików.

Najchętniej używane programy pakujące

Czyli w co najczęściej lubimy pakować.

Programów do kompresji danych jest kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt. Najpopularniejsze z nich to: RAR, ZIP i 7zip (kolejność dowolna). Niektóre z nich oprócz własnego formatu archiwum potrafią obsługiwać też inne. Niżej krótkie charakterystyki w/w pakerów.

ZIP

Najpopularniejszy – od czasu, gdy stał się natywnym nadwornym pakerem Windows. Dzięki temu użytkownik każdego systemu operacyjnego, bez specjalnej aplikacji, może podejrzeć, wypakować jeden dowolny plik lub całą zawartość archiwum. Niestety jego skuteczność jest średnia. Lepiej niż pozostałe pakery radzi sobie z kompresją jpgegów. Dostępny na licencji BSD.

RAR

Do niedawna równie popularny jak ZIP. Szybszy i skuteczniejszy w pakowaniu od ZIPa ale mniej skuteczny niż 7zip. Największą wadą RARa, według niektórych specjalistów, jest to, że nie jest on za free:

Wydawanie pieniędzy ma tylko sens, gdy naprawdę potrzebujemy funkcji pakowania plików do formatu RAR. Wtedy pierwszym wyborem jest komercyjny WinRAR. Dużo lepszym wyjściem jest jednak całkowite odejście od RAR-a na rzecz 7ZIP-a (mój przypis).

Podoba mi się to fachowe podejście do płatnego oprogramowania. Dlatego też zamiast używania MS Windows czy Office proponuję całkowicie odejść od komercyjnych programów na rzecz Open Source.

7zip

Mało popularny, chociaż z dnia na dzień coraz bardziej. Przyczyniają się do tego fakty, że silniej pakuje (od 2% do 10% bardziej niż RAR) i jest na licencji GNU GPL i szybciej wypakowuje pliki z archiwów.

Test skuteczności.

Czyli który lepiej pakuje.

Przetestujmy skuteczność ulubionych pakerów. Spakujemy katalog o wadze 139,2 MB z 11374 różnych plików. Różne pliki, to kilka exe, trochę grafiki i zwykłe dokumenty Office – czyli coś w rodzaju Moje dokumenty z wyłączeniem mp3 i filmów. Kompresja we wszystkich przypadkach ustawiona na maksa.

Wyniki testu

Archiwum Czas Plik
[ min ] [ MB ] [ % ]
ZIP 07:10 80,2 57,61
RAR 05:19 72,1 51,80
7ZIP 07:51 63,8 45,83
TAR+GZIP 03:23 73,9 53,09
RAR+10% danych naprawczych 05:14 79,3 56,97

Co ma mieć dobry program pakujący?

Czyli idealny paker.

Dobry paker, to taki, który pakuje dane najbardziej ze wszystkich, robi to najszybciej i w dodatku we wszystkich możliwych formatach.

Czytając dyskusje doświadczonych użytkowników na różnych forach, to idealny paker musi:

  1. być najszybszy,
  2. szybko pakować na maksa,
  3. szybko wypakowywać,
  4. obsługiwać wszystkie popularne formaty takie jak: CBA, CIA, FBI, KFC, RAR, ZIP, etc, itp, itd…
  5. obsługiwać 7zip – bo jest najlepszy.
Czy aby na pewno głównymi cechami dobrego programu pakującego mają być szybkość i możliwość obsługi jak największej liczby formatów archiwów?

W przypadku prawie każdego programu kompresującego mamy możliwość wyboru siły kompresji plików, która będąc odwrotnie proporcjonalna do szybkości daje też możliwość wyboru tej ostatniej. Poza tym odpalając pakowanie w tle nie ma znaczenia czy będzie ono trwało pół godziny czy pół dnia.
Obsługiwać wszystkie dostępne formaty? To tak jak wymagać od Gimpa edycji plików mp3. Przecież komputer pozwala używać różnych narzędzi, więc co za problem skorzystać z rar, zip, 7zip czy czego tam się chce.

Oczywiście, jeśli koniecznie chce się mieć możliwość obsługi archiwów RAR i 7zip tak jak ZIP, można użyć odpowiedniego narzędzia jakim jest np. Total Commander, który natywnie obsługuje archiwa ZIP, RAR (jeśli jest w systemie), a dzięki wtyczce również 7zip.

cdn.

Linki zewnętrzne

Tags:

About

View all posts by

POST A COMMENT


Aby udowodnić, że jesteś człowiekiem, a nie spambotem proszę wykonać test poniżej.


*